Zehra Zümrüt Selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk
Zehra Zümrüt Selçuk
Yönetim Kurulu Üyesi

1979 yılında Ordu'da doğdu.

1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun olan Selçuk, Türkiye 49.'su olarak Bilkent Üniversitesi ekonomi bölümünü tam burslu olarak kazandı. 2000 yılında iktisadi ve idari bilimler fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. Teksas Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve işletme alanında yüksek lisansını yaptı.

57 ülkeye yönelik çalışmalar yürüten İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SESRIC) eğitim, finans, istihdam ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik uluslararası projeler yürüttü. Sonrasında aynı kurumda yöneticilik de yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın birleştirilmesine binaen 9 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye'nin ilk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı.

5 Mayıs 2021 tarihinde Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP'a bildirilen açıklama ile yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Birçok sivil toplum kuruluşunda sosyal sorumluluk projelerine de devam eden Selçuk, evlidir. İngilizce ve Arapça bilmektedir.